Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obwoźny handel za Odrą nie pozbawi preferencji w Polsce

23 maja 2018 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Wartości sprzedaży dokonanej na terytorium innego państwa UE przez drobnego polskiego przedsiębiorcę nie wlicza się do limitu, od którego zależy w kraju prawo do zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług.

W styczniu 2015 r. podatnik wystąpił o interpretację podatkową. Wyjaśnił, że jest podatnikiem VAT zwolnionym podmiotowo na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Produktami rolnymi i artykułami spożywczymi kupionymi w Polsce handluje głównie na terenie Niemiec. Handel obwoźny wykonuje przede wszystkim na wyznaczonych straganach na targowiskach w miastach niemieckich.

Podatnik wskazał, że w Niemczech jest zgłoszonym i zarejestrowanym polskim przedsiębiorcą dokonującym sprzedaży na terenie zachodniego sąsiada. Jest także zgłoszonym podatnikiem niemieckiego podatku obrotowego, posiada numer podatkowy i corocznie rozlicza się od sprzedaży na terytorium Niemiec, składając w niemieckim urzędzie skarbowym właściwe deklaracje podatkowe. Ponieważ w Polsce jest podatnikiem zwolnionym podmiotowo – podkreślił, że nie wykazuje przy przewożeniu towarów do Niemiec wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Podatnik zapytał, czy wartość sprzedaży na terenie Niemiec wlicza się do limitu uprawniającego go do zwolnienia podmiotowego z VAT. Zauważył, że wartość sprzedaży w kraju nie przekracza limitu, ale w sumie ze sprzedażą niemiecką już tak. Niemniej jednak sam uważał, że wartości sprzedaży prowadzonej na terenie Niemiec nie wlicza się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11058

Wydanie: 11058

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament